fbpx

Eviation הישראלית תספק 30 מטוסים חשמליים למונטה

חברת מונטה, המקדמת שימוש בכלי טיס חשמליים בתעשיית התעופה, הזמינה 30 מטוסי נוסעים מסוג אליס מ-Eviation, סטארט-אפ ישראלי העוסק בפיתוח עולם תעופה חשמלי. עסקה זו מעמידה את סך ההזמנות עבור מטוסי אליס מעל ל-4 מיליארד דולר.

חברת מונטה (MONTE Aircraft Leasing Limited) היא חברה טכנולוגית המתמחה באנרגיה נקייה ועוסקת בקידום המעבר של תעשיית התעופה לשימוש בכלי טיס בעלי הנעה חשמלית והיברידית, זאת על ידי הספקת פתרונות מימון והשכרה למטוסים אלה.

מטרת החברה היא לצמצם את פליטת הפחמן הדו חמצני שנוצרת כתוצאה משימוש בדלקים מאובנים כגון נפט וידועה כמזיקה ותורמת להתחממות כדור הארץ. כעת פורסם כי כחלק מפעילותה החברה הזמינה 30 מטוסי אליס מבית Eviation.

רוצים לקבל את כל העדכונים על רכבים חשמליים בארץ ובעולם ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ EV Magazine בטלגרם

מטוסי אליס מגיעים בשלוש תצורות – מנהלים, תעבורה (מטוס נוסעים) ומטען. מטוסי המנהלים מכילים פינת עבודה ומתאימים לשישה נוסעים, מטוסי התעבורה, כמו אלו שהוזמנו על ידי מונטנה, כוללים תשעה מושבים ומתאימים לטווח טיסה קטן עד בינוני ומטוסי המטען נועדו עבור משלוחים במשקל גבוהה מטון, כאשר בכל מטוס יש מקום גם לשני אנשי צוות. דגם זה הוא בעל שני מנועי מגניקס (MagniX) ו-3.6 טון של סוללות ליתיום, טווח התעופה שלו צפוי לעמוד על 500-600 קילומטר במהירות ממוצעת של 260 קשר, ולאחר שעת טיסה הוא זקוק לטעינה הנמשכת 30 דקות.

המטוס של Eviation פנים המטוס

איוויאיישן, היא חברת הזנק ישראלית פורצת דרך, המעוררת סקרנות רבה ברחבי העולם בכל הנוגע לתעופה חשמלית, ואליס הוא הדגם הראשון של החברה. החברה הוקמה ב-2016 וממומנת ברובה מקרן ההשקעות הפרטית של המילארדר ריצ'רד קליירמונט. טיסת הבכורה של אליס התרחשה בספטמבר 2022, לא לפני שבמהלך אחד הניסויים על הקרקע פרצה שריפה שהובילה לחקירה פנימית. 

בחברה טוענים כי עלויות תפעול הטיסה בדגם אליס נמוכות משמעותית בהשוואה למטוסי סילון קלים או מטוסים בעלי מנוע טורבו-פרופ, ועל פי ההערכות, אחרי הזמנת המטוסים על ידי מונטה, סכום סך ההזמנות עבור מטוסי אליס עומד על יותר מ-4 מיליארד דולר מאז חשיפת האב טיפוס לראשונה ב2017, בתערוכת המטוסים בפריז.

פנים המטוס והמושבים במטוס החשמלי אליס של Eviation

הלקוחה הראשונה לרכוש מטוסים מדגם זה הייתה חברת תעופה אמריקאית בשם Cape Air המפעילה שירותי טיסה אזוריים, לאחר מכן לרשימת המזמינות הצטרפו חברות כמו DHL,Evia ,Aero ו-NTA. כעת, גם מונטה מצטרפת לרשימה המרשימה ונדמה כי זו רק ההתחלה.

שתי החברות חתמו על מסמך כוונות, אך בשלב זה אין מידע מפורט לגבי תנאי הוצאת העסקה לפועל. גרגורי דייוויס, מנכ"ל איוויאיישן התייחס לחשיבות של שיתוף הפעולה למען תעופה ברת קיימא: "אנו נרגשים לקבל את מונטה כלקוח שלנו, שכן הם חולקים את החזון שלנו לעידן חדש של תעופה בת קיימא".

מאמרים נוספים

3 תגובות

  1. יש ברשותי מצבר 1700kwh במשקל 50ק"ג לשימושכם.
    אכן לא יאמן צרו קשר חתמו על סודיות ותראו במוח עיניכם במעבדה שלי.

  2. למען עתיד ילדינו, חייבים לזרז את פתרונות התחבורה החשמליים. מי שטוען שגם כלי תחבורה חשמליים מזהמים, טועה. זה נכון שגם הפקת חשמל והסוללות מזהמות את הסביבה, אבל הפתרונות פשוטים יותר לעומת המצב הקיים.

    אלי איזק
    מורה פרטי למדעי המחשב ומתמטיקה עד לתואר שני
    https://eisaak123.wixsite.com/privatelessons

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button