fbpx

נחשף רשמית: רכב המשלוחים החשמלי החדש של אמזון וריביאן

רכב המשלוחים החשמלי שמיוצר על ידי חברת ההזנק נחשף באתר של אמזון, כולל התחייבות ל-10,000 רכבים "על הכביש" כבר ב-2022 ו-100,000 רכבים עד 2030. הרכב שנחשף הוא הראשון מתוך שלושה דגמים של רכבי משלוחים חשמליים שריביאן תייצר עבור אמזון

אם אתם עוקבים אחרינו, אתם בטח כבר יודעים שאמזון היא אחת החברות המסחריות המובילות בעולם במעבר לתחבורה חשמלית. לאחר שבשנה שעברה הודיעה החברה על הצטרפותה לאמנת האקלים ששמה לה למטרה להגיע ל-0 פליטות פחמן עד 2040, האיש הגדול באמזון, ג'ף בזוס, שמוביל גם את טבלת עשירי תבל, הצהיר גם שאמזון תרכוש כ-100,000 רכבי משלוחים חשמליים, אותם תייצר ריביאן, חברת ההזנק שאחראית על הטנדר R1T ועל ה-SUV RS1 החשמליים הסופר מסקרנים. רכבי המשלוחים הקלים שהוזמנו, מצטרפים ל-10 המשאיות החשמליות מתוצרת Lion Electric הקנדית, שהזמינה ענקית הסחר המקוון

כמו שכבר כתבנו בעבר, מהלכים אלו מעידים בעיקר על דבר אחד – הביקוש לרכבי משלוחים חשמליים רק עולה. בשעה שברור שהעולם חייב פעולה דחופה ומשמעותית בתחום התחבורה על מנת למזער את השפעות הפליטות על האקלים, ובעקבות פעולותיה של אמזון, סביר להניח שנראה עוד ועוד שחקניות משמעותיות שהולכות בדרכה, כך שהשינוי יחל דווקא בשוק המסחרי, ומשם צפוי לעבור גם לצרכן הסופי. 


קבלו את כל העדכונים על ריביאן, טסלה, ועל רכבים חשמליים בארץ ובעולם.
הצטרפו לערוץ EV Magazine בטלגרם

ההשקה הרשמית של צמד רכבי השטח של ריביאן ורכב המשלוחים של אמזון אמורה להתקיים ב-2021 (בהנחה שהקוביד יירגע והעולם יחזור לעצמו), אבל בינתיים, אנחנו זוכים לחשיפה מוקדמת של הרכב ברשת. לפי אמזון, הדגם שנחשף הוא אחד מתוך שלושה דגמים של רכבי משלוחים חשמליים עליהם עובדים בריביאן. 

"רצינו שהנהגים יאהבו להשתמש בו ושלקוחות יתרגשו לראות אותו מגיע לשכונה ועוצר מול ביתם". כך אומר רוס ראשיי, מנהל הצי הגלובלי והמוצרים של אמזון (Global Fleet and Products). "שילבנו את הטכנולוגיה של ריביאן עם הידע הלוגיסטי שלנו, והתוצאה לנגד עיניכם – העתיד של ה-Last Mile Delivery". 

כסא הנהג ברכב של ריביאן ואמזון

החשיפה של רכב המשלוחים החשמלי החדש של אמזון היא יותר ויזואלית מאשר אינפורמטיבית, ובאתר החברה לא נחשפו נתונים טכניים כלל – כך שאין אינדיקציה על סוג הסוללה, טווח, ביצועים וכו'. מה שאמזון כן הייתה מוכנה לגלות בכל זאת, זו העובדה שהרכב כולל מערכות טכנולוגיות מתקדמות, כמו גם מספר מאפיינים המיועדים לשיפור נוחות השימוש ברכב ובטיחות הנהג והמשתמשים האחרים בדרך. 

כך למשל, מצויד הרכב במערך מצלמות וחיישנים חכמים, שיספקו כיסוי 360 ויעזרו לנהג להיות מעודכן בכל מה שקורה סביבו. כמו כן, הסייעת הווירטואלית של אמזון, אלכסה, מובנית בטכנולוגיית הרכב, כך שהנהג יוכל לבצע מגוון פעולות ללא מגע יד כמו הפעלת ניווט להגעה ליעד הבא למשלוח. 

מערכות עזר לנהיגה בכבישים מהירים ובערים עמוסות תנועה, שמשה קדמית גדולה במיוחד לשיפור שדה הראייה, מערכת מדפים חכמה, דלת צד מחוזקת, דלת אחורית לפתיחה מהירה ואפילו "רצפת ריקוד" (dancefloor) – שתאפשר לנהג לנוע ביעילות ברכב, הם רק חלק מהמאפיינים הייחודים של רכב המשלוחים החשמלי החדש של אמזון. 

סביבת הנהג של רכב המשלוחים החשמלי של אמזון וריביאן

ריביאן הוקמה כבר ב-2009, אבל רק לקראת סוף 2018 זכינו להצצה ראשונה לדגמים שלה. מאז שזה קרה, נהנו בסטארט-אפ שהוקם כדי לתת פייט לטסלה מהשקעות ענק שעזרו לבסס ולהאיץ את הפעילות: 700 מיליון דולר מאמזון, 500 מיליון דולר מפורד – שמושקעים בין השאר ברכב חשמלי של לינקולן שיתבסס על הפלטפורמה של ריביאן, 350 מיליון דולר מחברת Cox Automotive העוסקת בתחום השירות והלוגיסטיקה לרכב – השקעה שתעזור לריביאן לשפר את חוויית השימוש והשירות ללקוחות שלה והשקעה אחרונה וחשובה מכולן – 2.5 מיליארד דולר מחברת ניהול ההשקעות T. Rowe Price (כסף שבין השאר מגיע גם מאמזון, שוב). סכומים אלו אמורים לאפשר לריביאן להמשיך את תהליך הייצור של שני הדגמים שלה ושל רכבי המשלוחים של אמזון, תהליך שצפוי להגיע לנקודת השיא ב-2021.

משבר הקורונה פגע בהמון חברות ומגזרים, אבל דווקא תחום הסחר המקוון עשה את אחת הקפיצות הגדולות שלו בשנים האחרונות. האם נראה עיכוב בלו"ז שעליו הצהירה אמזון בנוגע לתחילת הפעילות של מערך רכבי המשלוחים החשמליים בעקבות הווירוס? קשה להאמין שאפילו אירוע היסטורי כמו מגפה עולמית יכול לעצור את המפלצת של בזוס. 

רכב המשלוחים של ריביאן ואמזון
רכב המשלוחים של ריביאן ואמזון, אחורי הרכב החשמלי שנוסע בכביש
רכב המשלוחים החשמלי של ריביאן ואמזון (תמונות: אמזון)

מאמרים נוספים

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button