fbpx

לקראת מהפך? חברת Shell מתקדמת לעבר אנרגיות מתחדשות

לאחרונה חברת Shell, אחת מחברות הנפט והגז הגדולות בעולם, מצהירה שוב ושוב על כוונתה לעבור לאנרגיות ירוקות ונקיות יותר; החברה אף הקצתה תקציב של שני מיליארד דולר בשנה לתחום האנרגיה הנקייה

חברות האנרגיה הגדולות בעולם ובייחוד אלה המשתמשות בדלקים מזהמים, מודעות לכך שהן אחראיות לאחוזים גדולים מפליטת המזהמים בכדור הארץ, כמו גם לביקורות העולמיות עליהן ולכן יש לאחרונה כוונה אצלן לנסות ולהפחית את הזיהום ולנוע לעבר טכנולוגיות נקיות יותר. אחת החברות הללו שמצהירה על כוונות בתחום היא ענקית האנרגיה Shell.

Shell שמה לה למטרה להפחית את הפחמן המזהם בהפקת האנרגיה שלה בחצי עד שנת 2050 כשבאמצע התקופה הזו, המטרה היא הפחתה של עשרים אחוזים עד שנת 2035.

המהלך הזה נעשה כחלק מהיענות החברה להסכם פריז, הסכם שנועד להפחית את פליטת גזי החממה שמשפיעים על האקלים העולמי. בנוסף, Shell טוענת שהיא תצמיד את שכר ההנהלה שלה ליעדים של הפחתת הפחמן המזהם בטווח הקצר שהציבה לעצמה.

מהלך נוסף שחברת Shell נקטה בו הוא נסיגה מקבוצת לוביסטים מכחישי שינוי אקלים, קבוצה שמורכבת מחברות אנרגיה גדולות, חלקן מתחרות של החברה. Shell טוענת שהיא לא תשתף פעולה עם חלק מהחברות הללו כי הן לא פועלות לפי הסכם פריז להפחתת הזיהום.

הצעדים הראשונים של חברת Shell לקראת השימוש באנרגיות מתחדשות כוללים התחייבות להשקיע בין מיליארד לשני מיליארד דולר בשנה באנרגיות אלה במהלך שנת 2020. אחרי שנה זו, מתכננת החברה להכפיל את ההשקעה השנתית שלה לארבעה מיליארד דולר. החברה אפילו צופה שלא רק ההשקעות בתחום יגדלו, אלא שהחברות השייכות לה ועוסקות באנרגיות מתחדשות, יהיו מתחרות שלה בעסקי הנפט והגז בעשור הבא.

אז למה בעצם חברת Shell עושה מהלך כזה לקראת אנרגיה ירוקה בהיותה חברת נפט וגז?

מארטן ווטסלאר, מנהל תחום הגז והאנרגיות המתחדשות ב- Shell, מסביר: "המעבר לחשמל הוא הטרנד הגדול באנרגיה. אנחנו מתעניינים בתחום כי אנחנו אוהבים את מה שאנחנו רואים בעשרים השנים הבאות". לדעת ווטסלאר, "זה מהלך שנוצר בעקבות הבחירה של העולם להפחית את הפליטה המזהמת, לטפל בבעיית השינוי האקלימי ולעבור לאנרגיות לא מבזבזות. צריכת האנרגיה הפשוטה ביותר שלא מזהמת היא חשמלית."

על פי ההערכות, עד שנת 2070, הצריכה העולמית של אנרגיה חשמלית תעמוד על יותר מחמישים אחוז, בין אם בתחבורה, בשימוש ביתי או תעשייתי. "רוב הצרכנים שלנו, פרטיים וחברות שונות, ישתמשו רק בחשמל בעשורים הקרובים", אומר ווטסלאר, "אז אם לא נהיה בתחום, נהיה בשוליים. במידה מסוימת, מדובר בהישרדות. אבל, כמובן, זה גם להיות בתפקיד חיובי במעבר האנרגטי. שני הדברים הללו עוצמתיים באותה מידה."

Shell מתכננת להיות חברת החשמל הגדולה ביותר בעולם בשנים 2030 ואילך ועל מנת להיות בחוד החנית של העשייה הזאת, החברה הקימה את Shell New Energies ואחד הדברים שנעשים כרגע בתחום הוא מסע רכישות של חברות בתחום טעינת רכבים חשמליים. אלה הן חברות שיש להן נקודות טעינה חשמליות בפריסה ארצית בארצות הברית, חברות אחרות שהן ספקיות של מערכות לטעינה חשמלית וחברות המאפשרות טעינה מהירה, כולל בתחנות השירות של Shell.

תחנת דלק של חברת Shell (תמונה: siam.pukkato / Shutterstock.com)

רכישות לעבר המטרה

חוץ מהחברות הללו, Shell רוכשת גם חברות שעוסקות בייצור חשמל נקי, סולארי, חברות שעוסקות בצבירת אנרגיה – הכל חלק מחזון החברה לצאת לכיוונים אנרגטיים חדשים בעזרת החברות הללו. המטרה בסוף, היא לתת לצרכן את כלל השירותים שהוא זקוק להם תחת מטריה אחת.

כרגע, חברת Shell מנסה לעשות זאת בבריטניה, שם היא רכשה ומיתגה מחדש את אחת מספקיות החשמל והאנרגיה שנותנת שירות למעלה משבע מאות אלף צרכנים והפכה אותה לחברת בת בשם Shell Energy. החברה תספק לצרכנים שלה חשמל מאנרגיה סולארית, רוח ודלק ביולוגי וגם מצברים ותשתיות טעינה לרכבים חשמליים והכל תחת חברה אחת.

חוץ מהפרויקט בבריטניה, Shell משתתפת בפרויקט אירופאי בשיתוף חברות כמו דיימלר, וולקסווגן, ב.מ.וו ופורד, פרויקט שהמטרה שלו היא הקמת רשת של כארבע מאות תחנות לטעינה חשמלית מהירה של רכבים בנתיבי טיול מרכזיים באירופה.

Shell ספגה ביקורות על המהלכים שלה לאנרגיה נקיה והטענה המרכזית נגד החברה היא שמדובר בשימוש ציני בתחום הירוק והנקי כדי להיראות טוב בעיני העולם, בעודה ממשיכה לזהם ולהשתמש במקורות אנרגיה בזבזנים. אולם מרטין ווטסלאר הודף את הביקורת ואומר: "הוצאה של שני מיליארד דולר בשנה בתחום, היא דרך יקרה מאוד כדי לנסות ולהיראות טוב."

כך או כך, גם אם כל הפעולות הללו לקראת אנרגיות מתחדשות לא ישנו את חברת Shell לגמרי בעתיד הקרוב, הרי שאת הצעדים הראשונים בתחום הירוק והפחות מזהם היא כבר עשתה ולא נראה שיש משם דרך חזרה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button