fbpx

פולסטאר פרספט תקרא פולסטאר 5 ותושק תוך שלוש שנים

בחברה השוודית מתכוננים להגדלת המכירות פי 10 תוך שלוש-ארבע שנים, בתקווה להתחרות עם הדגמים המובילים בשוק הרכב החשמלי. האם נשמח או נתאכזב, והאם הגיע הזמן להתחיל לחסוך לקראת הקניה?

מוקדם יותר השנה התחילה פולסטאר במעקב דוקומנטרי אחרי ״פולסטאר פרספט״, בסדרת יוטיוב שעוקבת אחרי התהליך שעובר רכב מימי הקונספט שלו ועד ההגעה לייצור. כעת התכניות הופכות לרשמיות ובמקום פרספט, תגידו שלום לפולסטאר 5, שיגיע לייצור בשנת 2024.

כפי שכתבנו כאן – מסוכן להתרגש מרכב קונספט, כי זה כרטיס בכיוון אחד לאכזבה: יכול להיות שהוא בכלל לא יגיע לייצור, ויכול להיות שהמוצר הסופי יהיה שונה במידה מתסכלת ממה שדמיינו לפני כן.

עם החלק הראשון של האכזבה פולסטאר התמודדה לא רע: לפולסטאר 5 יש תאריך יעד ברור למדי, והוא סוף 2023 ותחילת 2024 (ובתעשיית הרכב החשמלי, אנחנו יודעים שאפשר לדחות קצת בלי לקחת ללב). כעת נותר לנו לגלות אם הביצועים שיהיו לפולסטאר 5 יעמדו באלו שדמיינו לו ב-2021.

רוצים לקבל את כל העדכונים על רכבים חשמליים בארץ ובעולם ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ EV Magazine בטלגרם

כשנחשף אי שם בפברואר, הציגה פולסטאר כוונות ספורטיביות למדי ותוכנת הפעלה שתופעל על ידי אנדרואיד של גוגל. כמו כן, כל מרכיבי העיצוב אמורים להיות מיוצרים באופן בר קיימא. כעת מספקת לנו פולסטאר את המבט הקרוב ביותר (בינתיים) על מה שנראה בסופו של דבר על הכביש.

חלק מתכנית

רכב הסדאן החשמלי החדש פולסטאר 5
פולסטאר 5

ההצגה של פולסטאר 5 לא נעשתה בוואקום – אלא במקביל להצגת התכנית הצפויה של פולסטאר לשלוש השנים הקרובות, שיכללו לפחות שלושה דגמים חשמליים חדשים (עם רחבי פנאי שטח בשם פולסטאר 3 ו-4), הכפלה של מספר השווקים בהם רכבי החברה נמכרים (כיום פולסטאר 2 נמכר ב-14 מדינות) והגדלה פי עשרה של מספר המכירות העולמיות.

פולסטאר קיימת כחברה עצמאית כבר 4 שנים, אחרי שיתוף הפעולה בין חברת האם המקורית שלה, וולוו, לחברה הסינית השולטת בה, ג׳ילי. עד כה היא ייצרה שני דגמים – רכב היברידי נטען בשם פולסטאר 1 וכן הרכב החשמלי פולסטאר 2 שזכה לפופולריות לא מבוטלת, למרות ששייך לסקטור רכבי הספורט והיוקרה. שני הדגמים זוכים לחידוש לקראת 2022.

כמו כן, פולסטאר מתכננת להגדיל את פעילותה בארה״ב, והודיעה על תחילת הייצור של רכב הפנאי-שטח פולסטאר 3 כבר בשנה הבאה במפעל השייך לוולוו בדרום קרוליינה. במפעל ייוצרו הן הדגם החשמלי של וולו XC90 והן פולסטאר 3, שמתבססים שניהם על הפלטפורמה החשמלית החדשה של וולוו, למרות עיצובים שונים.

העיצוב החיצוני של פולסטאר 3 רכב חשמלי חדש מבית פולסטאר
פולסטאר 3, רכב הפנאי החשמלי החדש של החברה

בכל הנוגע לתוכנה, פולסטאר כבר הציגה אינטגרציה משמעותית יותר של תוכנת ההפעלה של אנדרואיד, תכנת המידע והבידור של גוגל, כבר בסרטונים שעקבו אחרי הפרספט. לפי החברה, הסדאן החשמלי יזהה את הנהג בעודו מתקרב לרכב ויכין עבורו את היישומים וההתאמות הנוחים לו. גוגל אסיסטנט ירחיב את זיהוי השפות ויציע מבטאים רבים יותר, על מנת לאפשר שיחה טבעית יותר בזמן השימוש ברכב.

תתחילו לחסוך

פולסטאר פריספט רכב קונספט חשמלי עתידני עם פנסי לד בקדמה
פולסטאר פריספט, רכב קונספט חשמלי עליו תתבסס הפולסטאר 5

פולסטאר 5 יכוון גבוה יותר מהרכבים המעולים של פולסטאר, והוא אמור להתחרות בדגמי על חשמליים כמו לוסיד אייר, פורשה טייקן, מרצדס EQS ומודל S של טסלה – בין הרכבים הטובים ביותר שיוצרו אי פעם. ולא, זו לא טעות – התכוונו לרכבים, ככלל, בלי קשר לסוג המנוע.

פולטאר עוד רחוקה מלשתף אותנו בפרטים, אז בינתיים נהנה (כמו רבים בעולם) מניחושים סביב הדגם העתידי – שכנראה יוצע בגרסה דו-מנועית לכל הפחות, עם טווח נסיעה שיוכל להתחרות ברכבים שרשומים בפסקה הקודמת, לכן מדובר על 700 קילומטר לטעינה במינימום, כמובן עם עיצוב ידידותי לסביבה.

את הביצועים הלא מפורסמים ניתן להשוות רק לפולסטאר 2 שכבר נוסע על הכביש יותר משנה, ומצויד בסוללה בנפח של 78קילוואט-שעה ומאפשר 470 קילומטר של דרך בטעינה אחת. פולסטאר 2 מצויד גם במנוע של 408 כוחות סוס, ומאיץ מ-0 ל-100 קמ״ש תוך פחות מ-5 שניות. על מנת להתחרות בטסלה ולוסיד, פולסטאר 5 יצטרך ביצועים קצת יותר טובים מכך, בלשון המעטה.

לקראת ההתרחבות והגדלת המכירות, מתכננת פולסטאר גם להקים מפעל בסין, בו בסופו של דבר ייוצר דגם העל העתידי שלה. המפעל החדש אמור להיות ניטרלי מבחינה פחמנית, אם וכאשר יקום. ואם להאמין לנתוני הקונספט, כשפולסטאר 5 יגיע לייצור הוא ייחטף כמו לחמניות חמות אחרי פסח. הייצור ב-2024 גם יאפשר לנו לחסוך לקראת הרכישה של הרכב, שמחירו צפוי לעמוד על חצי מיליון ש״ח ומעלה, למרות שהמחיר לא נחשף באופן רשמי עד כה.

בשורה התחתונה, אנחנו יודעים מעט למדי על פולסטאר 5, ונשארה לו כברת דרך משמעותית עד שנוכל לדעת אם הפער בין הפרספט ובינו מצדיק אכזבה, או שאולי דווקא הפתעה משמחת?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button