fbpx

וולוו תספק 157 אוטובוסים חשמליים לשימוש ציבורי

חברת וולוו תספק מאה חמישים ושבעה אוטובוסים חשמליים לחברת Transdev המפעילה שירות אוטובוסים ציבורי, החל משנת 2020. כל האוטובוסים שיסופקו, יהיו חשמליים ומפרקיים מדגם 7900 של החברה ויופעלו בכמה קווים בעיר גטבורג בשוודיה.

וולוו השיקה את האוטובוס החשמלי החדש לפני כחודשיים. האוטובוס מונע בעזרת שני מנועים חשמליים של מאתיים קילו-וואט, כל אחד מהם עם תיבת הילוכים בעלת שתי מהירויות. הדבר אמור לאפשר לאוטובוס לנסוע בשיפוע של עד עשרים מעלות גם כשהוא מלא בנוסעים.

האוטובוס מכיל מאה וחמישים מקומות ובעל מבנה גמיש, מה שמאפשר לחברות המפעילות לבחור אם הן רוצות שהאוטובוס שלהן יהיה באורך 18 מטרים או 18.7 מטרים. בנוסף, יש לאותן חברות אפשרות בחירה של מספר הסוללות בכל אוטובוס עד להספק של שלוש מאות תשעים ושישה קילו-וואט לשעה. עד כה חברת Transdev טרם ציינה מה אורך האוטובוסים הרצוי לה או את נפח הסוללות של האוטובוסים החדשים.

האוטובוס החשמלי החדש יכול להיטען בתחנות לטעינה מהירה הנמצאות לאורך המסלול שלו בעזרת חיבור עילי או דרך כבל טעינה בתחנות העגינה של האוטובוסים. בעיר גטבורג, חברת Transdev תטעין את האוטובוסים שלה בטעינה מהירה בתחנות הנמצאות לאורך המסלול בעזרת מתקן הנקרא OppCharge שהוא מעין עמוד עם זרוע המתלבשת על גג האוטובוס, מתחברת אליו ישירות כמו מגנט ומטעינה את האוטובוס בטווח זמן של שלוש עד שש דקות, טעינה המאפשרת לאוטובוס נסיעה של כחצי שעה. לאחר הטעינה הקצרה, האוטובוס ממשיך בנסיעה כרגיל.

וולוו נהנית מהתחלה מוצלחת לאוטובוסים החשמליים הללו ובזמן הקצר מאז שיצאו לשוק מוקדם יותר השנה, כבר היו כמה הזמנות. בהולנד הוזמנו חמישה אוטובוסים כאלה לשימוש בעיר ליידן, אוטובוסים שיצטרפו לשאר האוטובוסים החשמליים שהוזמנו קודם לכן. גם בבריטניה, בשדה התעופה ברמינגהם, החליטו להזמין שישה אוטובוסים כאלה לשימוש אצלם. עבור וולוו, ההזמנה הנוכחית של Transdev היא המשמעותית ביותר בהיקפה כהזמנה יחידה באירופה של אוטובוסים חשמליים.

בחברת וולוו מתגאים בכך שהאוטובוסים החשמליים הללו צורכים שמונים אחוז פחות אנרגיה מאוטובוסים המונעים על ידי דיזל. היתרון של אוטובוסים כאלה שלא מזהמים ואין להם רעש, הוא היכולת לנוע במקומות רגישים שחלים עליהם הגבלות ותקנות למניעת זיהום ולכן הם מתאימים למקומות רבים באירופה.

האקן אגנבל, נשיא וולוו אוטובוסים, התייחס לנושא: "וולוו היא חלוצה בהנעה חשמלית ותחבורה ציבורית בת קיימא. אנחנו מתמקדים בפתרונות שמציעים רמות גבוהות של אמינות ושירות למפעילים ולנוסעים. ההזמנה הגדולה הזו (של Transdev) מאששת  את העובדה שאוטובוסים חשמליים ידועים כפתרון בר קיימא גם כלכלית עבור הצורך בתחבורה ציבורית בקיבולת גבוהה". בנוסף, הסביר אגנבל: "תחבורה חשמלית יוצרת אפשרויות חדשות לתכנון עירוני מאחר שכעת אנו מפעילים תחבורה ציבורית לא מזהמת ושקטה שיכולה לנוע קרוב יותר לתושבים. וולוו מכוונת להיות המובילה בטרנד החשמלי העולה ולהיות שותפה לערים שרוצות להטמיע אצלן פתרונות תחבורה ציבורית בת קיימא לטווח ארוך עבור התושבים שלהן."  

חברת Transdev שרכשה את האוטובוסים החדשים מוולוו, מפעילה כרגע שישים אוטובוסים חשמליים ברחבי שוודיה, בעיקר בארבע ערים כשגטבורג ושטוקהולם ביניהן. מנכ"ל החברה בשוודיה, גונר שון, אמר: "Transdev היא כיום המפעילה המובילה של אוטובוסים חשמליים באירופה ואנחנו יודעים מהם האתגרים הקשורים לתחבורה חשמלית. לכן היינו מאוד יסודיים בבחירת שותף עם גישה כוללת, שותף שיוכל לספק גם אוטובוסים וגם תשתיות טעינה בזמן וללא תקלות. היכולת להכריז שבחרנו בוולוו כשותף שלנו להפעלת האוטובוסים בגטבורג שהיא עיר האם של וולוו (מפעל וולוו נמצא בסמוך לעיר), היא כמובן מספקת במיוחד." עוד הוסיף שון ואמר: "עבורנו כספק של ניידות, זה תמיד הכרחי להיות מסוגלים להציע לנוסעים שירות טוב וכלים שימושיים, אבל חשוב גם שלנהגים שלנו תהיה סביבת עבודה טובה. אוטובוסים חדשים, בייחוד אוטובוסים חשמליים שקטים, לא רק תורמים לערים נקיות יותר, הם גם משפרים את סביבת העבודה היומית."

אך לא רק בשוודיה. נראה שהמגמה היא לקראת הצטיידות רחבה יותר של אוטובוסים חשמליים גם במקומות אחרים. Transdev אשר פעילה בעשרים ושבע מדינות, מתכננת להגדיל את צי האוטובוסים שלה ברחבי העולם, כשהמטרה היא להגיע לכאלף וחמש מאות אוטובוסים חשמליים עד שנת 2024.

מנכ"ל קבוצת Transdev הכללית, טיירי מלה, התייחס לנושא ואמר: "עבור Transdev, המעבר לאנרגיה אחרת היא המחויבות להמיר במהרה את צי הרכבים שלנו לכאלה שמזהמים פחות או לא מזהמים בכלל."  המגמה, כאמור, היא להפחית את הפליטה המזהמת ולבלוט כתורמים לסביבה ולתושבים בתוך הערים, דבר המתיישב עם החלטות האיחוד האירופאי שנועדו להילחם בזיהום האוויר.   

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button