fbpx

דומינוס רוכשת 800 רכבי שברולט בולט

הצי החשמלי של מותג הפיצות הפופולרי גדל בצורה משמעותית, עם 800 רכבים חשמליים מבית שברולט שיכנסו לשירות המשלוחים של החברה בארצות הברית.

עוד ועוד חברות ענק מבינות את היתרונות הגדולים שבמעבר לרכב חשמלי. הפעם זוהי דומינוס, מותג הפיצות מהמובילים בעולם (בלי לעשות פרסומת) שמרחיב בצורה משמעותית את צי רכבי המשלוחים החשמליים שלו, עם לא פחות מ-800 רכבי שברולט בולט.

בישראל אנחנו רגילים לקבל את הפיצה שלנו משליח שעוטה לראשו קסדה אך בלא מעט מן האזורים הפרבריים בארה"ב, הפיצה מגיעה דווקא אל הלקוח הרעב ברכב פרטי.

בפיילוט שנערך בשנת 2019 בדקה רשת הפיצריות את האפקט של השילוב של כלי רכב חשמליים במערך המשלוחים שלה – אז זה היה עם אופניים שעוצבו במיוחד לצורך המשימה והפיילוט הוגדר כהצלחה וכעת נראה כי בדומינוס החליטו לעלות לשלב הבא.

רוצים לקבל את כל העדכונים על רכבים חשמליים בארץ ובעולם ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ EV Magazine בטלגרם

לדומינוס, יש ניסיון עשיר במשלוחים – החברה החלה לשלוח פיצה ללקוחותיה כבר בשנת 1960 – אז היא עשתה זאת עם החיפושית של פולקסווגן.

"דומינוס תמיד הייתה בחוד החנית של משלוחי פיצה ומכוניות משלוח חשמליות הגיוניות כאשר טכנולוגיית הרכב ממשיכה להתפתח. התחייבנו לפליטות פחמן אפס נטו עד 2050, וזו דרך אחת שבה נוכל להתחיל להפחית את ההשפעה הסביבתית שלנו, מסירה אחת בכל פעם."  כך אמר על המהלך מנכ"ל דומינוס, ראסל ויינר.

רכבי שברולט בולט בטעינה בסניף של דומינוס פיצה

בדומינוס מדברים הרבה על היתרונות הסביבתיים אבל ברור שאחד היתרונות הבולטים של מעבר לרכב חשמלי הוא קיצוץ משמעותי בהוצאות הדלק, חסכון שיכול להגיע גם למליוני דולרים כאשר אנחנו מדברים על חברות גדולות. בדומינוס מצפים להשיג את זה וגם למשוך נהגים חדשים – שאין ברשותם רכב.

אמזון, וולמארט, פדקס, DHL… חברות השילוח וחברות הריטייל הגדולות בעולם הן מהראשונות לעבור לשימוש בתחבורה חשמלית וזה לא מפתיע – הרכבים שלהן גומעים כמויות אדירות של מיילים והשינוי הזה יחסוך להן הוצאה של מיליוני דולרים בשנה.

אבל זה לא רק הדלק – גם החסכון המשמעותי בהוצאות התחזוקה השוטפות משחק תפקיד כאן. בחברות ענק אלו, כל הוצאה הופכת לענקית ומשמעותית מאד. את המעבר לרכב חשמלי אנחנו רואים בעוד תחומים – כמו בתחום המזון עם דוגמאות כמו פפסי-קו שהזמינה משאיות סמי מטסלה או הרץ, שרכשה מאות אלפי רכבים חשמליים לצי רכבי ההשכרה שלה.

5 היתרונות המרכזיים שבמעבר לרכב חשמלי לחברות ועסקים:

  • חסכון בהוצאות דלק 
  • חסכון בהוצאות תחזוקה 
  • הטבות במיסים 
  • שמירה על בריאות העובדים 
  • שביעות רצון גבוהה יותר בקרב עובדים

גם דומינוס ישראל בתמונה

הרבה לפני שבדומינוס ארה"ב החליטו לעבור לרכב חשמלי, דומינוס ישראל כבר תפעלה צי של לא פחות מ-450 קטנועים חשמליים מתוצרת בליץ מדגם 3000X שכולל שתי סוללות נשלפות. מהלך שעל פי החברה, הוזיל את הוצאות ביטוח החובה ביותר ממיליון שקל. מטורף.

את החסכון בעלות הכוללת של רכב חשמלי אל מול רכב בעל מנוע בעירה פנימית אנחנו יכולים למדוד בכמה מישורים: 

  • עלות אנרגיה – דלק מול חשמל
  • אגרת רישוי
  • טיפולים שוטפים ותחזוקה

כך לדוגמא, עלות נסיעה ברכב בנזין עומדת על כ-40-70 אג' לקילומטר, בעוד שעלות ק"מ נסיעה ברכב חשמלי עומדת על 9-14 אג' בלבד. לרכב בצי חשמלי שנוסע כ-30 אלף קילומטרים בשנה, החסכון בהוצאות הדלק יכולות להגיע ל-12,000 שקלים בשנה ויותר.

עלות אגרת רישוי לרכב חשמלי עומדת נכון לזמן כתיבת שורות אלו על מחיר אחיד של 537 ש"ח, בעוד שברכב בעירה פנימית המחיר משתנה לפי דרגות כשהמחיר מתחיל מכ-1,200 ש"ח לרכבי המיני, כמו יונדאי i10, ויכול להגיע עד שלושת אלפים ויותר עבור רכבי דיזל.

ההפרשים בעלויות התחזוקה, הופכים את המעבר לרכב חשמלי למשתלם כלכלית (וסביבתית כמובן), בייחוד בציים של חברות בהן הנסועה השנתית הממוצעת גבוהה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button