fbpx

עוד רכב חשמלי בבורסות: פולסטאר בדרך להפוך לחברה ציבורית

תעשה זאת באמצעות SPAC, וזוכה כבר עכשיו להערכת שווי סביב 20 מיליארד דולר. לקראת ההנפקה, התבשרנו על עוד רכבים שמתוכננים בחברה, ועל התכניות שלה להכפיל את שטח פעילותה במהלך השנה הקרובה.

פולסטאר, חברת הבת החשמלית של וולוו (ובבעלות של ג׳ילי הסינית), שהשיקה לפני כשנה את אחד מרכבי היוקרה החשמליים הפופולריים בעולם, הודיעה כי בכוונה להפוך לחברה ציבורית, ותעשה זאת דרך מיזוג עם חברת SPAC (חברה שאין לה פעילות כלכלית משלה והמטרה העיקרית שלה היא לגייס כסף בבורסה).

בשנה האחרונה ראינו מספר חברות שהפכו לציבוריות אחרי מיזוגים עם חברות שנועדו רק לצורך זה – לוסיד היא כנראה המפורסמת שבהן. הנפקות אלו הזרימו במהירות השקעות בשווי מיליארדי דולרים אל חברות ההזנק, ורבים מקווים שבזכות כך נראה האצה בחשמול עולם הרכב בשנים הקרובות.

רוצים לקבל את כל העדכונים על רכבים חשמליים בארץ ובעולם ישירות לנייד? הצטרפו לערוץ EV Magazine בטלגרם

פולסטאר תהפוך למעשה לחברת הרכב האחרונה ברשימה ההולכת ומתארכת של חברות רכב שהונפקו בבורסה, באמצעות מיזוג הפוך (Reverse Merger) עם חברה בשם Gores Guggenheim עליה הודיעה לפני מספר ימים:

״פולסטאר, חברת הרכב החשמלי העולמי, וגורס גוגנהיים, SPAC, הודיעו היום על כניסה משותפת להסכם עסקים משותפים. בחתימה על עירוב העסקים, החברה המשותפת תנוהל על ידי חברה ציבורית חדשה שתכונה פולסטאר אחזקות רכב, שצפויה להירשם בנאסד״ק תחת הסימן PSNY״.

Polestar 2 שחורה נוסעת על כביש, צילום מקדמת הרכב
פולסטאר 2

גורס גוגנהיים מחזיקה בהון של שמונה מאות מיליון דולר אותם ׳תרמה׳ להקמת החברה המשותפת, יחד עם עוד כמאתיים וחמישים מיליון דולר שיתקבלו במסגרת השקעה פרטית, שתאפשר הון נזיל של מעל מיליארד דולר בעת ההנפקה. עסקת המיזוג מייחסת לפולסטאר שווי שוק של עשרים מיליארד דולר – הערכה המבוססת על מכפלה של ההכנסות הצפויות ל-2023 ו-2024.

בשנה שחלפה מאז פולסטאר החלה למסור את הרכב החשמלי שלה, פולסטאר 2, היא הצליחה להתבסס במספר שווקים ברחבי העולם, ובעיקר באירופה. עד כה נמסרו כעשרת אלפים רכבים מהדגם, ובחברה מתכננים הרחבה משמעותית של הפעילות – בין היתר באמצעות דגמי רכב חדשים, חלקם במחיר נגיש יותר.

בהתייחס למיזוג, אמר מנכ״ל פולסטאר תומאס אינגנלאת: ״זהו זמן מרגש עבור פולסטאר. עם שני רכבים זוכי פרסים על הכביש היום בארבעה עשר שווקים ביבשות שונות, אנחנו שואפים להרחיב את הפעילות לשלושים שווקים עד 2023. אנחנו נרגשים לקראת התוספת הצפויה של שלושה רכבי פרימיום חשמליים לליין-אפ עד 2024, החל מרכב פנאי שצפוי בשנה הבאה… (במיזוג) מצאנו שותפים עם עבר מרשים של קידום חברות מובילות אל המסחר הציבורי. המיזוג העסקי המוצא וההנפקה מציבות את פולסטאר כחברת רכב עולמית חזקה כלכלית ומובטחת לעתיד. המיזוג יאפשר לנו להאיץ את הגדילה שלנו, את האסטרטגיה וחשוב מכל, את המשימה שלנו כלפי תחבורה מקיימת.״

מה חשוב?

פולסטאר פריספט רכב קונספט חשמלי עתידני עם פנסי לד בקדמה
פולסטאר פריספט, רכב קונספט חשמלי

מדובר בצעד ענק עבור פולסטאר, שכבר מוקדם יותר השנה גייסה מעל לחצי מיליארד דולר בסבב גיוס פרטי, ונראה שכעת ההנהלה בה מרגישה בשלה להפיכה לחברה ציבורית: מה שמעיד על ביטחון של ג׳ילי-וולוו בהצלחת המותג החשמלי. בהודעת המנכ״ל קיבלנו תזכורת ובשורות לצעדים מעניינים שפולסטאר תבצע בקרוב, ובעיקר על הגעה של SUV מבית החברה בשנה הקרובה.

חשוב לזכור שהודעות מסוג אלו גם נועדו לשפר את העמדות לקראת תחילת המסחר, אז לא נופתע אם יופיע עיכוב של הרגע האחרון בייצור (בכל זאת, משבר אספקה עולמי ברקע). כמו כן, הרחבת הפעילות הצפויה לפולסטאר בשנה וחצי הקרובות היא מעודדת מאד, כך שנפקח עין אחרי פעילות החברה, בתקווה לראות אותה מגיעה גם לארצנו הקטנטונת.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button