fbpx

בקרוב: רכבי טסלה יוכלו לדבר עם הולכי רגל

בקרוב: רכבי טסלה יוכלו לדבר עם הולכי רגל מנכ״ל טסלה, אילון מאסק, שוב מעיר את הטוויטר עם סרטון שמציג את מודל 3 פונה אל הולך רגל בזמן נסיעה: ״אל תעמוד שם סתם כך, קפוץ פנימה״.

בציוץ שפורסם בתחילת השבוע, אילון מאסק ציין שבקרוב רכבי טסלה יוכלו לדבר עם אנשים. ״זה אמיתי״ כתב והוסיף סרטון של מודל 3 נוסע ליד המדרכה בעודו פונה לצלם ומזמין אותו להיכנס לרכב.

עוד טרם ברור כיצד יעבוד בדיוק המאפיין החדש שהוצג, וגם לא ברור מהיכן יופק הקול. ככל הנראה, ההקלטות יושמעו מהרמקול החיצוני שהותקן לאחרונה ברכבים, כחלק מההתאמה לתקנות בארצות הברית ובאירופה שדורשות הפקת קול מלאכותי מרכבים חשמליים, אך מכיוון שהסרטון צולם ברכב שנוסע עם חלונות פתוחים לא ניתן לדעת אם הקול בוקע מחוץ או מפנים הרכב.

בכל מקרה, לשמוע טסלה מדברת בהחלט מוסיף לתדמית העתידנית שמנסים למכור בחברה, יחד עם סקרנות רבה שמתעוררת בקרב אוהדי החברה ורכביה: האם המשפטים יופקו באופן ידני ממסך ההפעלה בתוך הרכב או שיושמעו אוטומטית? האם נועדו רק להזהיר הולכי רגל או שיכללו פיצ'רים נוספים והאם המשפטים יהיו מובנים או שנוכל להרכיב בעצמנו את ההערות שהטסלה תכוון אל העוברים והשבים?

את השודדים הפיצ'ר החדש לא יצחיק

פרט לשעשוע, טסלה הוסיפו את יכולת הדיבור גם כחלק משיפור אבטחת הרכבים, ולדברי המנכ״ל הרכבים לא ידברו רק עם הולכי רגל אלא גם עם אלמונים במידה ואלו יעלו חשד לפגיעה ברכב, כחלק מה-Sentry Mode ״על מנת ליצור בלבול בקרב שודדים״.

פקודות קוליות הן באופן רשמי המטרה הבאה של טסלה לאחר השלמת ושכלול תהליך השליטה מרחוק באמצעות אפליקציה – שככל הנראה תגיע כאפליקצייה ייעודית ראשונה שתפותח באופן עצמאי על-ידי החברה. 

המענה הקולי של טסלה בשילוב עם שליטה מרחוק ופקודות קוליות מסייע להגשים את החזון שהציגו בעבר בחברה של מוניות אוטונומיות שמשאירות את הרכב פעיל בזמן שהבעלים עסוקים או עובדים, וכך מעניקות פתרון תחבורתי שיתופי יחד עם מקור הכנסה נוסף וקליל עבור הבעלים. לדברי מאסק באפריל שעבר, צי ראשון של מוניות אוטונומיות שכאלה יכנס לפעולה במהלך השנה הנוכחית.

אחרי מספר התבטאויות ומעשים של מאסק במטרה למנוע אינטלגנציה מלאכותית לא בטוחה, יהיה מעניין לראות האם וכיצד תתפתח האינטרקציה בין רכבי טסלה ובין המשתמשים, במיוחד במידה והמאפיינים הללו יוטמעו בנהג האוטומטי או בטכנולוגיית נהיגה אוטונומית בעתיד. 

הטסלה שעשתה 'מו'

מאז ספטמבר 2019 דיווחו לקוחות שקיבלו רכבי טסלה מודל 3 על הופעתו של רמקול חיצוני חדש בקדמת הרכב.

בהודעת החברה בנושא, בכל הרכבים ממודל 3 שחולקו מאז ספטמבר 2019 התווסף רמקול להזהרת הולכי רגל, בהתאם לתקנות התחבורה החדשות בארצות הברית ובאירופה. הרמקול המיועד מפיק צלילים במהירויות הנמוכות משלושים קמ״ש, ויושמע בנסיעה לפנים ולאחור. 

עד כה, רק מודל 3 זכה לרמקול אך סביר להניח שכל הדגמים יזכו לחידוש – בשל החיוב בחוק להשמיע צליל מלאכותי בנסיעה איטית בכל הרכבים החשמליים בארצות הברית עד תחילת ספטמבר 2020. באיחוד האירופי הצליל צריך להיות מושמע עד מהירות של עשרים קמ״ש, ותוקפו של החוק יחל בינואר 2021.

בהתאם לרוח החברה – אילון מאסק התבטא בטוויטר על הרמקול באוקטובר האחרון וציין שבקרוב תתאפשר ״השמעה של צלילי נסיעה וצפירה מותאמים אישית״, כנראה כהכנה לשיחות שהלקוחות יוכלו לנהל עם רכבם. הציוץ כלל אימוג׳ים של חלק מהצלילים שיכללו: עז, ומה שנראה כמו נפיחה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button