fbpx

טעינת רכב חשמלי מרכב אחר באמצעות V2L

לא נשארה מספיק סוללה כדי להגיע לעמדת טעינה קרובה? במקרים מסוימים תוכלו פשוט להתחבר לרכב חשמלי אחר ולקבל ממנו אנרגיה, בתהליך שנקרא טעינה דו-כיוונית. מה זה V2L, ואיך ניתן להטעין רכב תקוע בדרך?

מאמר זה מסביר כיצד מבצעים טעינה של רכב חשמלי מרכב חשמלי אחר התומך ב-V2L, מפרט אילו רכבים תומכים בטעינה כזו, הרכיבים הנדרשים לצורך כך, וכיצד מתבצעת הטעינה בפועל.

חלק מהדגמים החשמליים הנמכרים כיום בישראל, תומכים באספקת חשמל למכשירים חיצוניים, לרכבים חשמליים ואף לרשת החשמל. האפשרות הזו נקראת Vehicle-to-Load, ובקיצור V2L.

בפועל רכבים התומכים ב-V2L מאפשרים לספק חשמל במתח של 220 וולט, ובהספק שנע בין 2.2 קילוואט ל-3.6 קילוואט (10-16 אמפר), כתלות בדגם של הרכב. אספקת החשמל מתבצעת באמצעות מתאם מיוחד שמתחבר לשקע הטעינה של הרכב.

אחד היתרונות הגדולים של V2L הוא היכולת להטעין רכב חשמלי אחר, במידה שעומדת להגמר לו הסוללה, ואין לו מספיק אנרגיה להגיע לעמדת הטעינה הקרובה, בתהליך הנקרא טעינה דו-כיוונית. חשוב לציין שהשימוש בטעינה זו מתבצע בקצב איטי, שייתן לרוב כ-12 עד 20 קילומטרים של טווח לכל שעת טעינה.

אילו רכבים יכולים לספק חשמל עם V2L?

כל רכב חשמלי בישראל יכול להטען מרכב שתומך ב-V2L, אך מעטים הם הדגמים שאכן יכולים לספק חשמל. להלן רשימת הדגמים החשמליים שנמכרים בישראל שתומכים ב-V2L, יחד עם ההספק של כל רכב.

דגםהספק V2L (קילוואט)
BYD אטו 33.3
BYD דולפין3.3
BYD סיל3.3
ג׳נסיס GV603.6
יונדאי איוניק 53.6
יונדאי איוניק 63.6
MG42.2
MG מארבל R2.4
קיה EV63.6
XPENG P73.3
XPENG G93.3

מה נדרש לצורך טעינה מרכב חשמלי עם V2L?

לצורך התחברות וטעינה מאחד מהרכבים המוזכרים למעלה יש צורך בשני רכיבים: מתאם V2L ועמדת טעינה ניידת, הקרויה גם ״כבל סבתא״.

מתאם V2L

מתאם V2L של יונדאי מחובר ליונדאי איוניק 5
מתאם V2L מחובר ליונדאי איוניק 5

מתאם המתחבר לשקע הטעינה של הרכב מצד אחד, ובצידו השני יש שקע חשמל, הדומה במבנהו לשקע החשמל הביתי – לשקע זה ניתן לחבר מכשירי חשמל שונים, הצורכים 220 וולט.

לצערינו, רכבים חדשים לא מגיעים עם מתאם V2L, ויש לקנותו בנפרד. מתאמי V2L נמכרים על ידי היבואניות של הרכבים המוזכרים בטבלה מעלה, אך ללא מתאם לא ניתן להתחבר לרכב ולהטעין ממנו. עלות של מתאם נעה בין 900 ל-2200 שקלים.

עמדת טעינה ניידת לרכב חשמלי

בשמה העממי ״כבל סבתא״. כבל סבתא הוא כבל שבצידו האחד יש תקע ביתי, ובצידו השני מחבר לרכב החשמלי (Type2). מדובר בכבל שימושי מאוד, שכן ניתן להתחבר איתו כמעט לכל שקע חשמל, ומומלץ בחום להחזיק כבל כזה ברכב.

הדמיה של עמדת טעינה ניידת לרכב חשמלי, עם חיבור טייפ2 בצידו השני, כבל ארוך עם מכשיר מלבני באמצע הכבל, ובצידו השני תקע ביתי רגיל.
עמדת טעינה ניידת, או כבל סבתא

חלק מהיבואנים מספקים כבל סבתא במעמד מסירת הרכב. במידה ואין ברשותכם כבל כזה, ניתן לרכוש אותו אצל רוב ספקיות הטעינה בישראל. מחירו של כבל סבתא, צפוי לנוע באיזור ה-900 עד 1500 שקלים.

כיצד טוענים את הרכב?

לפני הטעינה, בדקו בספר הנהג של הרכב הטוען, מה הזרם או ההספק המירבי שהרכב יכול לספק ב-V2L. אין להסתמך על ההספק המתואר בטבלה, מכיוון שייתכנו שינויים בדגם אליו אתם מתחברים. אל תפעלו בניגוד להוראות המצויות בספר הנהג.
  1. לפני הטעינה, קראו את הוראות הפעלה של אפשרות ה-V2L בספר הנהג של הרכב הטוען. לרוב הוראות אלו יופיעו תחת הכותרת V2L, ציוד פריקה, הפעלת מוצרי חשמל או Discharging.
  2. וודאו כי מצב V2L פעיל ברכב הטוען – בדרך כלל ניתן להפעיל את מצב זה במסך ההגדרות דרך מערכת המולטימדיה.
  3. חברו את מתאם ה-V2L לרכב הטוען, במידה ויש כפתור הפעלה על המתאם, הדליקו אותו.
  4. חברו את כבל הסבתא לשקע החשמל במתאם ה-V2L.
  5. כוונו את זרם \ הספק הטעינה בכבל הסבתא להספק המקסימלי הנתמך על ידי הרכב, כפי שכתוב בספר הנהג. אם אינכם בטוחים, הגבילו את זרם הטעינה ל-10 אמפר (2.2 קילוואט).
  6. ברגע שכבל הסבתא מחובר ומכוון, חברו את צידו השני של הכבל אל הרכב הנטען – בשלב זה טעינת הרכב צריכה להתחיל.

מומלץ להטעין את הרכב עד למצב בו תוכלו להגיע לעמדת הטעינה הקרובה. בכל מקרה, השאירו טווח ספייר מעבר לכך. תוכלו למצוא עמדת טעינה מהירה קרובה במפת עמדות הטעינה, חשוב לבדוק באפליקציה של מפעיל העמדה שהעמדה תקינה ופנויה, טרם הגעה אליה. למידע נוסף על טעינה, בקרו במדריך המלא לטעינה של רכב חשמלי.

מאמרים נוספים

3 תגובות

  1. חשוב להדגיש שהשימוש להזנת מכשירים מהרכב עשוי להיות מסוכן היות והמתח המופק מהרכב הוא צף (ללא יחוס לאדמה) וכך אין אפשרות להגן על המשתמשים מפני התחשמלות באמצעות מפסק מגן בפני זרם דלף לאדמה (מפסק פחת).

    1. לפי כל המאמרים שקראתי הג'ילי לא אפשרי. רכשתי ממיר מ 12 ל 220 זה יאפשר שימוש מוגבל בחשמל מהרכב )מכל רכב לא רק חשמלי, רק צריך להשמיע מידי פעם כדי לטעון את המצבר הקטן ה 12v

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button