fbpx

טסלה מאשימה את ריביאן על גניבת מידע באמצעות עובדים

בתביעה שהוגשה לבית המשפט בקליפורניה מאשימה טסלה את ריביאן על שגייסה ונעזרה בארבעה עובדים חדשים בחברה על מנת לגנוב מידע סודי ממחשבי החברה, בטענה שזה מעניק לריביאן יתרון אדיר בתחרות ההולכת ומתהווה.

טסלה מאשימה את חברת סטארט-אפ הרכב ריביאן (Rivian) בגניבת מידע רגיש וסודי הנוגע לתכניות העסקיות של החברה באמצעות עובדים לשעבר, חלקם עזבו רק לאחרונה את חברת הרכב החשמלי היוקרתית.

החברה בבעלות אילון מאסק הגישה את התביעה נגד ריביאן וארבעה מעובדיה באשמת התנהלות לא ראויה עם מידע רגיש, שלדברי החברה מפר חלקים מחוזה ההעסקה והסכם הסודיות עליהם חתמו העובדים בעבר.

״ריביאן הנחתה את העובדים, שעזבו לאחרונה את החברה, להעביר לידיה מידע חסוי של טסלה לו ריביאן זקוקה״ נכתב בתביעה. ״הן ריביאן והן העובדים ידעו היטב שהעברת המידע המדובר מפרה את הסכם הסודיות של העובד שמחייב אותו כלפי טסלה. אף על פי כן העביר העובד לריביאן את המידע המדויק אותו ביקשה – מידע עסקי רגיש ביותר ומסווג שיעניק לריביאן יתרון תחרותי עצום.״

בטסלה אומרים שתפסו את העבריינים, לכאורה, בעת שימוש בציוד ״אלקטרוני מתוחכם ביותר שנרכש לאחרונה ונועד (במקור) לניטור אבטחתי״ ושהיא מצפה שעובדים נוספים ייחשפו ויתבעו באשמת גניבה עם התקדמות התביעה הנוכחית. לדברי החברה, כמעט מאה ושמונים מעובדיה לשעבר הצטרפו לריביאן עד כה.

ממחלקות הגיוס וההקמה של חברה אחת לחברה אחרת

מפעל טסלה בקליפורניה ארצות הברית
מפעל טסלה בקליפורניה (צילום: Amir Aziz / Shutterstock.com)

מבין העובדים שהתחילו את דרכם בטסלה ועובדים כיום בריביאן, כשבעים עברו ישירות בין שתי חברות הרכב החשמלי. שניים מהעובדים המוזכרים בשמם בתביעה מועסקים במחלקת הגיוס של ריביאן. על פי כתב התביעה, ריביאן עודדה את אחד מהם לגנוב מסמכים של טסלה שכוללים בין היתר את תכניות גיוס העובדים ואת מנגנון חישוב התמריצים והבונוסים לעובדים.

עובד נוסף שנתבע כעת עבד במחלקת הבריאות הסביבתית והבטיחות של טסלה, ומואשם כעת על ידה בכך ששלח דרך חשבון פרטי מידע ומסמכים הנוגעים להקמת המפעל – כולל מידע הנוגע לרובוטיקה ותהליכי אוטומציה אחרים.

הרביעי בתביעה הוא מדרג ההנהלה של טסלה, שלכאורה שלח אימייל לחשבון פרטי ובו רשימה של עובדים עם מומחיות בתחומים הקשורים להקמה וניהול של רשתות טעינה לרכבים. טסלה טוענת שרשימה זו – של עובדים שלדבריה היוו מטרות גיוס עבור ריביאן – נחשבה מידע מסווג.

לא נתקבלה תגובה מאף אחד מארבעת העובדים המצוינים בשמם בכתב התביעה לפנייתה של חברת החדשות CNN.

בריביאן מכחישים

טנדר חשמלי ירוק של ריביאן בשטח על שלג כשמאוחר נוף ההררי
ריביאן R1S (תמונה: Rivian)

ריביאן, מצדה, מכחישה את הטענות המועלות בתביעה. ״ההאשמות המופיעות בתביעה חסרות כל בסיס ומנוגדות לפעילות הערכית והעסקית בה נוקטת החברה״ כתבה דוברת החברה בתגובה לפרסום התביעה. 

בהצהרת החברה הוסיפו עוד כי ״בעת ההצטרפות לריביאן, אנו מבקשים מכל עובדינו החדשים לאשר שהם לא יפגעו בקניין הרוחני של מעסיקיהם הקודמים בהווה או בעתיד במהלך פעילותם בחברה״. 

ריביאן מעסיקה כ-2,300 עובדים ובימים אלו החלה בייצור רכבי השטח החשמליים שלה במפעל באילינוי שהשתייך בעבר למיצובישי. בין החברות התומכות בריביאן ניתן למנות את אמזון ופורד – שהשקיעו בה כמה מיליארדי דולרים יחד.

שתי החברות צפויות למצוא את עצמן נאבקות ראש בראש על סקטור הרכבים הפופולרי ביותר בארצות הברית בקרוב מאד – שכן תוך שנה וחצי שתיהן אמורות להתחיל במשלוחים של טנדרים ורכבי שטח חשמליים: דגמים R1T ו-R1S של ריביאן שנחשפו כבר ב-2018 ויגיע למכירות בתוך שנה, כשמנגד עומדים מודל Y שכבר מיוצר והסייברטראק שנחשף בשלהי 2019 וייוצר גם הוא החל מהשנה הבאה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button