fbpx

אגד ירוקה: החלה להפעיל קו אוטובוס חשמלי בירושלים (ובהולנד)

בשבוע שעבר אגד הכניסה לפעילות עשרה אוטובוסים חשמליים ראשונים בירושלים, שמצטרפים לאלו שהחלו לפעול בשנים האחרונות בחיפה ובקריות. האוטובוסים, מתוצרת חברת הענק הסינית BYD, אמורים להיות השלב הראשון במהלך שמטרתו להפוך את ירושלים לאזור אוויר נקי.

ביום שלישי שעבר (3.9.19) הודיעו משרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה על תחילת פעילותם של עשרת האוטובוסים החשמליים הראשונים במערך התחבורה הציבורית בירושלים. האוטובוסים, שהחלו לפעול כבר למחרת (4.9) בקו 15 של אגד בירושלים, הם הראשונים מסוגם בבירה. לפי הודעת המשרדים, זהו השלב הראשון בתכנית רחבה יותר של הפיכת מערכת התחבורה הציבורית בירושלים לירוקה יותר להכרזה על ירושלים כ"אזור אוויר נקי", כפי שהוכרז בחיפה. עלות התכנית היא ארבעה מיליון שקלים.

חברת אגד פרסמה מוקדם יותר השנה כי עד סוף שנת 2020 יפעלו ברחבי הארץ כ-60 אוטובוסים חשמליים במסגרת הצי שמפעילה ענקית התחבורה הישראלית. החברה החלה לשלב אוטובוסים חשמליים מתוצרת BYD, בעלי טווח נסיעה של 200 קילומטרים, בקווים עירוניים כבר בשנת 2017, תחילה באזור חיפה והקריות.

מחצית מכמות הפליטות

האוטובוסים החדשים שמצטרפים לצי הרכבים של אגד בירושלים הם מדגם K9C-13a של חברת BYD הסינית. החברה, מהגדולות בעולם בתחום התחבורה, הוקמה בשנת 2003 ומייצרת כלי רכב חשמליים לתחבורה ציבורית בסין, באירופה, וכעת גם בישראל. כיום, 95% מהאוטובוסים החשמליים בעולם מיוצרים בסין, תחת חברת BYD ואחרות.

האוטובוס, שנכנס לישראל כבר לפני שנתיים, מופעל על ידי סוללה בהספק של 300kWh, הנטענת תוך חמש שעות. לצורך הפרויקט הוקמה תחנת טעינה ייעודית במסוף אגד בשכונת רמות בירושלים. האוטובוס החדש מגיע למהירות מקסימלית של 70 קמ"ש, בדומה לאוטובוסים המונעים בדיזל, אך מפחית את מידת הפליטה של פחמן דו חמצני לפחות ממחצית מאשר זו הנגרמת מפעילות שוטפת של אוטובוס מונע דיזל. 

היעדר מנוע הפולט חומרים מזהמים הישר למרחב הציבורי מפחית את הזיהום הישיר הנוצר מאוטובוסים. בנוסף, המנועים החשמליים שקטים באופן משמעותי מאחיהם זוללי הדיזל, וכך נמנע רעש במרחב הציבורי. 

 אוויר הרים צלול כיין

באירוע לכבוד תחילת פעילות האוטובוסים החדשים, אמר השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין: "לתושבי ירושלים מגיע לנשום אוויר נקי. בפעם הראשונה בירושלים אנחנו גאים לצרף למערך ההיסעים של אגד אוטובוסים חשמליים שגם יפחיתו בצורה משמעותית את רמת פליטות המזהמים וגם את הרעש שנגרם כתוצאה ממנועי הדיזל הישנים. זוהי בשורה לירושלמים, בעתיד כמחצית מהאוטובוסים שיפעלו בבירה יהיו אוטובוסים חשמליים. המהלך הזה מצטרף לעוד שורה של מהלכים שאנחנו במשרד להגנת הסביבה מבצעים כמו יישום אזור אוויר נקי בכל ירושלים, מימון שאטלים לאזורי תעסוקה, והשכרת אופניים כדי שתושבי ירושלים גם ייהנו מאוויר נקי וגם מאיכות חיים טובה יותר".

משה ליאון – ראש העיר ירושלים אמר בטקס ההשקה: "ירושלים מובילה את מהפכת התחבורה הציבורית בישראל. העיר נהנית כבר שמונה שנים מרכבת קלה ששינתה את הרגלי השימוש של הירושלמים בתחבורה ציבורית והביאה לעיר נקייה, בריאה ויפה יותר. האוטובוסים החשמליים מהווים עוד נדבך משמעותי ביצירת העדפה לתחבורה ציבורית, והפעם התרומה היא לכולם – לנוסעים, למשתמשי הדרך ולסביבה"

האוטובוס הירוק של אגד גם באירופה

בנוסף לשינוי שמתחיל באוויר ההרים של ירושלים, אגד מרחיבה מאד את פעילותה החשמלית גם באירופה. בסוף חודש אוגוסט האחרון החלה אגד לפעול כבעלת הזיכיון הבלעדית להפעלת התחבורה הציבורית באזור החלנדן, שסובב את העיר האג בהולנד. התחבורה הציבורית באזור זה תופעל על ידי האוטובוסים החשמליים תוצרת החברה ההולנדית VDL ועל ידי אוטובוסים היברידים המונעים בגז, תוצרת חברת מרצדס.

אגד, שפועלת כבר 12 שנה באירופה, מציינת הישג נוסף בהולנד. קו שמפעילה החברה בסביבת אמסטרדם נחשב לקו שבו טווח המרחק היומי לאוטובוס בודד הוא הארוך בעולם – כ-400 ק"מ.

אבי פרידמן, יו"ר אגד, אמר בטקס בירושלים בשבוע שעבר: "אין ספק שאחד האתגרים הגדולים והמשמעותיים ביותר שעומדים בפני האנושות כיום הוא ההתמודדות עם סוגיית איכות הסביבה. חברת אגד מהווה כיום את ראש החץ בכל הנוגע להכנסתה ולהטמעתה של הטכנולוגיה הייחודית הזו, ועם השקת הפרויקט כאן בירושלים אנו מפעילים 35 אוטובוסים חשמליים בישראל, זאת במקביל למאות האוטובוסים המופעלים על ידינו בהנעה מופחתת זיהומים בפולין ובהולנד. הכנסתם לשירות של האוטובוסים החשמליים היא צעד משמעותי באבולוציה של אגד, הלוקח אותה אל תוך העידן החדש של שימוש בתחליפי אנרגיה".

מאמרים נוספים

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button