fbpx

רנו זואי

זואי או ZOE של חברת רנו היא מכונית סופר מיני חשמלית נטענת מלאה המוגדרת כרכב עירוני. לרכב חמש דלתות ועיצוב שמזכיר את רנו קליאו, עם מעט מאד סממנים של רכב חשמלי. למרות, ואולי בגלל העיצוב המוכר היא אחד הדגמים הנמכרים ביותר מבין הרכבים החשמליים ואפילו מקרב הרכבים הנטענים (חשמליים חלקית). בשנים 2015-2016 רנו זואי הייתה המכונית החשמלית הנמכרת ביותר באירופה ובעולם. עד דצמבר 2018 נמכרו יותר מ-133,000 רכבים. למרות שמדובר ברכב סופר מיני, היא יחסית מרווחת באורך של 4085 מ"מ וברוחב 1730 מ"מ. הישיבה מאחור סבירה ואפילו בעלת נפח מכובד עבור המטען – 338 ליטר. זואי היא בעלת מנגנון הטענה chameleon המתאפיין בהתאמה פשוטה למגוון סוגי מתאמים וטעינה מהירה. טעינת הרכב מתבצעת דרך סמל רנו בקדמת הרכב. הרכב מצויד בכבל טעינה ארוך.

רנו זואי בראי ההיסטוריה

הרעיון המקורי הוצג לראשונה בשנת 2005 בתערוכת הרכבים בז'נבה: זואי, דגם Z17. הרעיון הראשוני כלל 3 מושבים ואורך של 3.45 מ'. רעיון זה נזנח לחמש שנים והוצג, שונה לחלוטין, בשנת 2009 תחת השם זואי Z.E, עם מעט מאד דמיון בין הדגמים. הקונספט של שנת 2009 כלל רעיונות דוגמת דלתות שחף, חלונות שקופים ופאנלים סולריים שהיו אחראיים לתפעול מערכת מיזוג האוויר. דגם מתקדם, שונה לחלוטין, הוצג שנה לאחר מכן בתערוכת הרכב בפריז: דלתות השחף נזנחו כמו גם רעיונות רבים אחרים.

הדגם הראשון, ZE20, יצא לשוק וללקוחות בשנת 2012. קרדיט העיצוב הלך למעצב Jean Semeris שעיצב סופר מיני מעט ארוכה יותר מרנו קליאו. הרכב הראשון הגיע לידי השר הצרפתי לשיקום תעשייתי – ארנו מונטבורג. טעינת הרכב התבצעה במערכת chameleon (זיקית) שאפשרה טעינה בכל רמה ונמשכה בין חצי שעה לתשע שעות. הדגם הנוכחי של זואי, ZE40 יצא לשוק בשנת 2016 עם קיבולת 41 kWh שפותחה על ידי רנו ו LG Chem. מתיחת פנים נוספת לדגם בשנת 2017 הוסיפה אפשרות טעינה מהירה: שעתיים וארבעים דקות לטעינה מלאה.

הדגם הבא, זואי 2, כבר מתוכנן לצאת לשוק לקראת 2020. על פי התכנון כיום מדובר בפלטפורמה חדשה המשותפת לרכבי ניסאן, רנו ומיצובישי בעלת קיבולת סוללה של 50 kWh ומעט גדולה יותר בממדיה מהזואי הנוכחית.

למי הרכב מתאים?

רנו זואי היא אולי רכב חשמלי אבל היא עדיין סופר מיני. היא במיטבה כאשר היא מתפקדת כרכב עירוני המיועד לכל היותר למשפחה עם שני ילדים לכל היותר. ביצועי הרכב וטווח הנסיעה יורדים משמעותית כאשר הרכב נוסע שלא במצב חסכון Eco במהירויות העולות על 96 קמ"ש (הגבלת המהירות למצב הנסיעה החסכוני). הרכב מיועד לעד חמישה נוסעים אולם הישיבה מאחור למבוגר היא לא יותר מאשר סבירה והמושב האמצעי מאחור אינו מצויד במשענת לראש. הרכב מצויד בנקודות עגינה מובנות לכיסא בטיחות לילד ומפתח תא המטען רחב ונמוך, דבר המקל על אחסון עגלת ילדים במידת הצורך.

חזית של רנו זואי סגולה על הכביש
חזית של רנו זואי

נתונים טכניים

רנו זואי R110 היא בעלת מנוע סינכרוני חשמלי עם רוטור סלילי בהנעה קדמית. ההספק המרבי עומד על (כ"ס/סל"ד) – 3,395-10,886/109. כמקובל, הגיר הוא בעל הילוך יחיד עם תיבת הפחתה.

הסוללה היא סוללת ליתיום-יון במשקל 305 ק"ג, קיבולת 41 kWh , מתח כולל 400 וואט וצריכת חשמל מתוקננת (Wh/km) של 172.

מבחינת הביצועים רנו זואי מגיעה למהירות מקסימלית של 135 קמ"ש ותוך 11.4 שנ' תאיץ מ- 0-100 קמ"ש, בעלת טווח נסיעה של 306 ק"מ – לפי נתוני WLTP.

רנו זואי נמכרת בארץ במחיר 124,990 ₪ (כולל מע"מ, ללא אגרת רישוי בסך 1803 ₪). אחריות לרכב היא של שלוש שנים (או עד 100,000 ק"מ, הקודם מבין שניהם) ושמונה שנים לסוללה (או עד 160,000 ק"מ). אחריות של שנתיים ניתנת לעמדת הטענה ביתית.

ניתן למצוא את כל הפרטים באתר היבואן.

אבזור

רנו זואי מגיעה עם אבזור בסיסי יחסית לרכב חשמלי, ומורחב יחסית לרכב סופר מיני אחר. כסא הנהג מתכוונן למרחק (בלבד), מראות צד חשמליות מתכווננות ומתקפלות, חישוקי אלומיניום "16, צג מגע של "7 ומערכת שמע TMArkamys עם ארבעה רמקולים מובנים. לזואי מערכת בקרת אקלים ובקרת שיוט עם מגביל מהירות, חיישני אורות וגשם אוטומטיים, כרטיס מפתח חכם, חיישני חנייה אחוריים ומצלמת רוורס. קיימת אפשרות הפעלת מיזוג אויר או חימום לפני הכניסה לרכב, במידה והרכב מחובר לחשמל.

בטיחות ורמת אבזור בטיחותי

הזואי הגיעה למקום ראשון במבחני ריסוק בשנת 2013, עם זאת היא מגיעה עם אבזור בטיותי מינמלי ורמת היא מדורגת 0 ברמת אבזור בטיחותי כיוון שהיא אינה מגיעה עם מערכות בטיחות מתקדמות שמגיעות כסטנדרט ברכבים רבים אחרים. ישנה מערכת שמירה על מרחק, וזיהוי קולי של הולכי רגל כמו גם מערכת סיוע בעלייה אולם אין חיישני חגורות בטיחות, בלימה אוטומטית בעת חירום, זיהוי כלי רכב ב ״שטח מת״ או שליטה באורות גבוהים.

מבט מאחור על רנו זואי סגולה
מבט מאחור על הרכב
רנו זואי סגולה חונה
רנו זואי חונה
ההגה ומערכת המולטימדיה של הרנו זואי
מערכת המולטימדיה וההגה
עיצוב פנים מבט לכיוון חזית הרכב של הזואי
עיצוב פנים מבט לכיוון חזית הרכב
ידית הילוכים של רנו זואי
ZOE Interior
Back to top button